Dla osób bezrobotnych: ECDL

Nabywane umiejętności

Uczestnicy kursu zdobywają umiejętność obsługi komputera z szerokiego zakresu pojęć: podstaw technik informatycznych, użytkowania komputerów, przetwarzania tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, grafiki menedżerskiej i prezentacyjnej, usług w sieciach komputerowych. Uczestnik jest przygotowany do pracy biurowej przy komputerze w całej Europie. Przygotowuje do zawodu: Pracownik obsługi biurowej w całej Europie(kod zawodu 419190)

Uzyskane kwalifikacje

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL - European Computer Driving Licence) jest certyfikatem, który poświadcza, że jego posiadacz zdał pomyślnie teoretyczny egzamin sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętność obsługi komputera. Jest jednolitym i obiektywnym miernikiem umiejętności zatrudnianych pracowników. Miernik ten jest niezależny od miejsca zdobycia umiejętności, od ukończonych kursów czy też wykształcenia. Pracodawca, zatrudniając posiadacza Certyfikatu Umiejętności Komputerowych, ma pewność, że jego pracownik będzie efektywnie wykorzystywał możliwości jakie niesie sobą technologia informatyczna. Certyfikat ECDL zachowuje swoją ważność bezterminowo. Certyfikat ECDL służy przygotowaniu obywateli Europy do życia w Społeczeństwie Globalnej Informacji:

  1. podniesieniu poziomu umiejętności wykorzystania mikrokomputerów w pracy zawodowej i życiu codziennym;
  2. wprowadzeniu i ujednoliceniu bazowego poziomu kwalifikacji, niezależnego od kierunku i poziomu wykształcenia pracowników;
  3. opracowaniu modelu edukacji w zakresie użytkowania mikrokomputerów;
  4. umożliwieniu przemieszczania się pracowników pomiędzy krajami w ramach Wspólnoty Europejskiej.

Warunki prowadzenia szkolenia

Szkolenia odbywają się w nowo otwartej lokalizacji w pełni wyposażonych, klimatyzowanych salach o przyjemnej estetyce wnętrz i nowoczesnym wyposażeniu.

Sala wykładowa – wyposażona w projektor multimedialny, łącze internetowe, tablica flipchart, tablica biała, wideoodtwarzacz z podłączeniem do projektora multimedialnego (wentylacja, klimatyzacja)

Sala komputerowa – 20 stanowisk w pracowni terminalowej wyposażonej w serwer Windows 2003, serwer Linux, łącze internetowe, serwer www, serwer pocztowy, system przesyłu obrazu ze stanowiska nauczyciela na stanowiska słuchaczy (wentylacja, klimatyzacja)

Wymagania wstępne dla uczestników:

Liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, zasadnicza szkoła zawodowa

Wykaz literatury i materiały dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć

„Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. T. 1-7” Wydawnictwo MIKOM, Warszawa 2006 r. Zestaw składa się z siedmiu książek:
Podstawy technik informatycznych
Użytkowanie komputerów
Przetwarzanie tekstów

Arkusze kalkulacyjne

Bazy danych
Usługi w sieciach informatycznych
Grafika menedżerska i prezentacyjna
“Krok po kroku Microsoft Outlook” wyd. Microsoft Press
“Strategie Marketingowe w Internecie” wyd. Studio Emka, Tom Vassos
“Krok po kroku Microsoft Word” wyd. Microsoft Press
“Microsoft Excel w biznesie i zarządzaniu” wyd. Read Me, Bernard V. Liengme
“Informatyka dla szkół” wyd. Helion Stanisław Jachimek

Sposób sprawdzenia umiejętności nabytych w czasie trwania kursu

Egzaminy sprawdzają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne i obejmują:
Egzamin teoretyczny:Podstawy technik informatycznych
dotyczące użytkowania i zastosowań komputerów.
Egzaminy praktyczne:

  • Użytkowanie komputerów - znajomość podstawowych funkcji porządkujących środowisko pracy każdego użytkownika komputera
    w celu zwiększenia efektywności jego wykorzystania.
  • Przetwarzanie tekstów- używanie komputera do tworzenia, edycji, formatowania, przechowywania i drukowania dokumentów. Większość obecnie używanych dokumentów jest tworzona i opracowywana przy użyciu programów przeznaczonych do tego celu
  • Arkusze kalkulacyjne - umożliwiają szybkie wykonywanie obliczeń. Używane są do przygotowywania budżetu, opracowywania prognoz, sporządzania wykresów i raportów finansowych.
  • Bazy danych - pomagają w organizowaniu dużych zasobów danych umożliwiając szybki i łatwy dostęp do nich.
  • Grafika menedżerska i prezentacyjna - grafika zawsze była ważnym narzędziem dla architektów, inżynierów, projektantów i menedżerów. W ostatnich latach wzrosło znaczenie stosowania wykresów i prezentacji w wielu dziedzinach, jako bardzo efektywnego środka komunikacji, szeroko wykorzystywanego w biznesie i nauczaniu.
  • Usługi w sieciach informatycznych - zastosowanie sieci rozwinęło się z potrzeby wspólnego korzystania z zasobów i szybkiego komunikowania się z innymi użytkownikami komputerów.

Europejska Karta Umiejętności Komputerowych (EKUK)- European Computer Skills Card (ECSC)
Zdający otrzymuje Kartę umiejętności przed pierwszym egzaminem. Po zdaniu każdego egzaminu Europejska Karta Umiejętności Komputerowych jest aktualizowana. Po zdaniu wszystkich siedmiu egzaminów Europejska Karta Umiejętności Komputerowych jest wysyłana do Polskiego Biura ECDL, gdzie będzie ona wymieniona na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL).

Program ramowy kursu

L.P. Moduł Ilość godzin
1 Podstawy technik informatycznych 25
2 Użytkowanie komputerów 29
3 Przetwarzanie tekstów 25
4 Arkusze kalkulacyjne 25
5 Bazy danych 29
6 Usługi w sieciach informatycznych 17
7 Grafika menedżerska i prezentacyjna 17
8 Język angielski 60
RAZEM GODZIN 227